ENGLISH











Oktatók, trénerek, író-szakértők
Forgách András
Megosztás

1952-ben születtem Budapesten. Az ELTE Bölcsészkarán 1976-ban diplomáztam történelem-filozófia szakon, diplomamunkámat James Joyce-ról írtam.


Attól kezdve különböző színházaknál voltam dramaturg, egészen 1984-ig, amikor szellemi szabadfoglalkozású lettem. Azóta írásból, fordításból, rajzolásból élek. Két regényem, két esszékötetem és egy drámakötetem jelent meg. A 2010-es tanévtől a Színház és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára vagyok dramaturg szakon.

Könyvek
1991 Két dráma (Cserépfalvi)
1993 Valami Figaro-féle alak (Jelenkor, esszék, kritikák)
1999 Aki nincs (Magvető, regény)
2000 Gonosz siker (Magvető, esszék, kritikák)
2005 Bevilágítás (Budapesti Kamaraszínház, Szebeni Andrással)
2007 Zehuze (Magvető, regény)

DRÁMÁK, FORGATÓKÖNYVEK ÉS BEMUTATÓK, RENDEZÉSEK  
1985 Játékos (Katona József Színház – rendező: Csizmadia Tibor). 
1992 Mandulák (tévéjáték – rendező: Zilahy Tamás). 
 1991 Vitellius (Pécsi Nemzeti Színház – rendező: Vincze János).  
1991 Árnyék a havon (forgatókönyv – rendező: Janisch Attila). 
1993 Tercett (Kolibri Pince – rendező: Czeizel Gábor).  
1995 Tercett (tévéváltozat – rendező: Sólyom András). 
1995 A pincér (Miskolci Nemzeti Színház – rendező: Zsótér Sándor.  
1995 A pincér (rádióváltozat – rendező: Surányi András). 
1997 Hosszú alkony (forgatókönyv, Filmszemle fődíja – rendező: Janisch Attila). 
1999 A pincér (Zalaegerszegi Hevesi Sándor színház – Pincérek és színésznők címmel – rendező: Forgách András).
2000 A szűz, a hulla, a püspök és a kések (Stúdió K. – rendező: Fodor Tamás, Garcia Marquez: Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája c. regénye nyomán). 
2001 Vásott kölykök (Szolnoki Szigligeti Színház – rendező: Réczei Tamás, Jean Cocteau regénye nyomán).  
2002 A görény dala (Stúdió K. – rendező: Fodor Tamás, Danilo Kis: Borisz Davidovics síremléke c. regénye nyomán). 
2003 Aranysárkány (Soproni Petőfi Színház – rendező: Forgách András, Kosztolányi Dezső regénye nyomán). 
2003 A takarítónő (rádióváltozat – rendező: Zoltán Gábor). 
2003 Tercett (Veszprémi Petőfi Színház – rendező: Merő Béla). 
2004 Másnap (forgatókönyv, Filmszemle fődíja – rendező: Janisch Attila). 
2004 Vásott kölykök (Székelyudvarhely, Tomcsa Sándor Színház – rendező: Szabó K. István). 
2004 Halni jó! (Stúdió K. – rendező: Fodor Tamás). 
2005 Vitellius (Nantes, Lieu Unique, Theatre du Rictus – rendező Laurent Maindon). 
2005 Móricz szerelmei (Tercett, Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház – rendező Lendvai Zoltán). 
2005 A kulcs (Katona József Színház, Kamra – rendező Ascher Tamás) 
2005 Erik (Budapesti Kamaraszínház – rendező Benedek Miklós) 
2007 A pincér (M. színház – rendező Illés Edit) 
2007 A kulcs (rádióváltozat – rendező Zoltán Gábor) 
2009 U&H (Szerb Antal: Utas és holdvilág c. regénye nyomán, Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház – rendező Bagó Bertalan) 
2009 Holdvilág és utasa (Szerb Antal: Utas és holdvilág c. regénye nyomán, Kecskeméti Katona József Színház – rendező Réczei Tamás) 
2009 A kulcs (Kecskeméti Katona József Színház – rendező Dömölky János) 
2009 Éhség (Knut Hamsun regénye nyomán – Katona József Színház, Kamra – rendező Ascher Tamás) 
2009 Tragédia (komédia) (Móricz maraton – Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház – rendező Koltai M. Gábor) 
2011 A kulcs (szcenikus felolvasás –  Poznan Teatr Polski) 
2011 Léni vagy nem Léni (Riefenstahl – Pinceszínház – rendező Bagó Bertalan) 
2011 Dilettánsok (Flaubert: Bouvard és Pécuchet c. regénye nyomán – Katona József Színház – rendező Ascher Tamás) 
2012 Az eltört korsó (Heinrich von Kleist – Kecskeméti Katona József Színház – rendező: Forgách András) 

DRÁMAFORDÍTÁSOK ÉS BEMUTATÓK  
Tennessee Williams: Orfeusz alászáll (Pesti Színház, Nemzeti Színház) 
Tennessee Williams: Az ifjúság édes madara (Várszínház, Veszprémi Petőfi Színház, Budapesti Kamaraszínház, Bartók Kamaraszínház, Dunaújváros)
Ödön von Horváth: Huza-vona (Szegedi Nemzeti Színház)
Wedekind: Lulu (Katona József Színház, Miskolci Nemzeti Színház, Radnóti Miklós Színház, Pesti Színház)
Beaumarchais: Figaro házassága (Nemzeti Színház, Kőszegi Várszínház, Budapesti Kamaraszínház, Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház, Vidám Színpad, Bartók Kamaraszínház, Dunaújváros, Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy) 
Beaumarchais: A bűnös anya (Miskolci Nemzeti Színház)
Marlowe: II. Edward (Budapesti Kamaraszínház)
Kleist: A Schroffenstein-család (Budapesti Kamaraszínház, Katona József Színház)
Jean Genet: Szigorított őrizet („Férfiak”, Debreceni Csokonai Színház) 
Shakespeare: Lear király (Vörösmarty Mihály fordításának felhasználásával, Veszprémi Petőfi Színház, Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, Vígszínház) 
Shakespeare: Antonius és Kleopátra (Pesti Színház) 
Joe Orton: Szajré (Szegedi Nemzeti Színház, Vidám Színpad)
Joe Orton: Amit a lakáj látott (Pécsi Nemzeti Színház, Pesti Színház, Budapesti Kamaraszínház) 
Joe Orton: Csak mint otthon, Mr. Sloane! (Egri Gárdonyi Színház, Budapesti Kamaraszínház)
Labiche: A Lourcine-utcai eset (Új Színház)
Harold Pinter: Holdfény (Bárka Színház) 
Romain Weingarten: Nyár (Szolnoki Szigligeti Színház, Madách Színház Stúdió) 
Csehov: Ivanov (Új Színház, Pécsi Nemzeti Színház) 
Sara Kane: Szomj (Crave) 
David Gieselmann: Herr Kolpert (Kortárs német drámaantológia, MU színház, Székesfehérvári Vörösmarty Színház, Magyar Színház) 
Karl von Gutzkow: Uriel Acosta (Pécsi Nemzeti Színház) 
Rostand: Sasfiók (Debreceni Csokonai Színház) 
Heinrich von Kleist: Amphitryon (Kaposvári Csiky Gergely Színház) 
Victor Hugo: Ruy Blas (A királyasszony lovagja – Szegedi Nemzeti Színház, Budapesti Kamaraszínház-Thália Színház) 
Botho Strauss: A park (Nemzeti Színház) 
Friedrich Schiller: Ármány és szerelem (Nemzeti Színház) 
Heinrich von Kleist: Az eltört korsó (Kecskeméti Katona József Színház)